KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blyertsteckning 17323018
nr 1732 3018
Anna Kallstenius
(1872-1966), Sverige
Blyertsteckning, Porträtt av flicka. Signerad. Blyerts på papper. Bildmått: ca 52x43 cm, yttermått inklusive ram: ca 61x50 cm. Anna Kallstenius bodde i Nacka men var syster till Gottfrid Kallstenius på Krokvägen 1B i Storängen
Anna Kallstenius, svensk skulptör född i Västervik 1872, död 1966 i Nacka.
Utrop:
500 kr
Såld:
600 kr
måndag 20 oktober 2025
kl 19:50:00
500 kr
500 kr
500 kr (Budbetjänt)
20 okt
Storängenkonstnärer
Läs mer om Storängenkonstnärer
Anna Kallstenius
Läs mer om Anna Kallstenius